Adaptery

Nierzadko posiadamy różne urządzenia z kablami o różnych końcówkach, za to często chcemy, by były ze sobą kompatybilne. Na szczęście nie trzeba kupować nowych kabli, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki, czyli adaptery.
Jednym w bardziej znanych i użytecznych adapterów jest kabel USB – Lightning Apple kompatybilny z iPhone 5 i nowszymi, iPod nano 7G, iPod touch 5G. Przewód USB jest w pełni kompatybilny z USB 2.0. Niezwykle pożyteczne są też przejściówki Lightning na microUSB. Dzięki nim wystarczy skorzystać z jednego kabla, by móc naładować różne urządzenia lub podłączyć się z komputerem. Choć oryginalny produkt Apple jest droższy od końcówek oferowanych przez nieznanych producentów, warto się na niego zdecydować. Mamy wtedy pewność, że adapter na pewno nie uszkodzi naszego urządzenia.
USB-C było zapowiadane jako standard, który pozwoli naładować dowolne urządzenie i efektywnie zastąpi dotychczasowe HDMI, DisplayPort, Ethernet, jak i standardowe USB. Niestety wiele urządzeń jeszcze nie jest gotowych na obsługę przez kabel USB-C. Dlatego przydatny stanie się tutaj adapter z micro USB na USB-C, na przykład firmy BlitzWolf. Pozwoli on na przesyłanie danych z nieco starszych urządzeń do tych najnowszych technologicznie oraz na bezproblemowe ładowanie.
Co jeśli będzie nam potrzebne przejście z jack na USB? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie ma bezpośredniej możliwości na taki transfer. Dzieje się tak, ponieważ przez USB można wysyłać wszelkie rodzaje danych w postaci cyfrowej, natomiast jack/mini jack to analogowy sygnał audio. Aby więc do gniazda USB podłączyć słuchawki zakończone końcówką mini jack, należy zastosować dodatkowo kartę dźwiękową wpinaną do portu USB. Dopiero do karty, na przykład Asus Xonar U3 USB, można podłączyć słuchawki.
Rynek oferuje szeroką ofertę przejściówek do różnych urządzeń. Jeśli macie urządzenia różnych producentów, z różnymi końcówkami, warto zaopatrzyć się najpopularniejsze adaptery. Dzięki nim pozbędziecie się problemów z przesyłem danych między różnymi urządzeniami, ale przede wszystkim wystarczy wam jeden kabel do ich obsługi.