Rodzaje kart pamięci

Choć smartfony pozwalają na zapisanie kilka gigabajtów informacji, bardzo często rozszerzamy jego pamięć. U tym celu trzeba zakupić kartę pamięci, czyli nośnik danych.
Karty pamięci, które dzisiaj są dostępne na rynku, niczym nie przypominają tych z 1994 roku, kiedy powstały. Dzisiejsze cechują się kompaktowym rozmiarom, mobilnością i wszechstronnym zastosowaniem. Dzięki instalacji w systemie plug-and-play pozwala na natychmiastowe korzystanie. Jakie karty są dostępne?
Przede wszystkim można spotkać karty pamięci SD, które najczęściej stosuje się laptopach, nawigacjach czy aparatach cyfrowych. Dzieli się je ze względu na pojemność na SD (do 2 GB), SDHC (od 4 do 32 GB), oraz SDXC (od 64 GB do 2 TB). Choć są niewielkie (24 x 32 x 2.1 mm) i lekkie (około 2 gramów), wraz z rozwojem stały się za duże dla smartfonów.
Dlatego też postały najmniejsze nośniki danych na świecie, czyli MicroSD.  Mierzą tylko 11 x15 x 1 mm i ważą zaledwie 0,25 grama. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w smartfonach, tabletach czy odtwarzaczach MP3. Co ważne, kiedy zastosuje się adapter, karta MicroSD będzie pasować do każdego urządzenia ze slotem SD. Wydawać mogłoby się, że w każdym smartfonie znajduje się slot na poszerzenie pamięci. Nic bardziej mylnego. Producenci w swoich flagowych smartfonach rozszerzają pamięć, coraz bardziej popularne stają się też chmury, dlatego też rezygnują ze slotów MicroSD. Nie znajdziecie miejsca na kartę w iPhone’ach, w Samsung Galaxy S6 czy Samsung Galaxy Note 5. Jeśli już smartfon pozwala na rozszerzenie pamięci, koniecznie trzeba doczytać, jakie jest ograniczenie. Na przykład LG G4 odsługuje karty maksymalnie 128 GB.
Trzeba też wspomnieć o kartach CF, czyli Compakt Flash. Stosowane są w profesjonalnych lustrzankach, a te najlepsze są w stanie przechować aż 147 456 TB danych.
Wybierając kartę pamięci do swojego urządzenia, nie kierujcie się wyłącznie ceną. Warto postawić na nośnik znanego producenta np. SanDisk lub Kingston. Mamy wtedy gwarancję bezpieczeństwa przechowywanych danych, a w razie jakiejkolwiek awarii można reklamować dysk.